Strona z ciekawostkami. Fakty i mity. Czy wiesz, że? Pogromcy mitów.

Inteligencja świń. Czy świnie są inteligentniejsze od psów?

Jakie jest najinteligentniejsze zwierzę na świecie? Trudno to oszacować. Do inteligentnych zwierząt można zaliczyć świnie.

Świnie były jednym z pierwszych zwierząt, które udomowiono. Pierwsza książka o hodowli świń została napisana przez chińskiego cesarza Fo Hi w 3468 r. p.n.e., ale historycy teoretyzują, że świnie zostały udomowione około 6000 lat temu.

Ludzie hodują świnie hodowlane na mięso takie jak wieprzowina, boczek i szynka.

Jaka jest inteligencja świń? Czy świnie są inteligentne? Czy świnie są inteligentniejsze od psów?

Naukowcy uważają, że świnie wykazują się poziomem inteligencji równym poziomowi trzyletniego dziecka. Są nawet inteligentniejsze od psów. Dowiodły tego badania przeprowadzone w latach 90-tych, w których świnie nauczyły się poruszać kursorem po ekranie, a następnie używać go do odróżniania pomiędzy kształtami które wcześniej poznały, a tymi, które widziały po raz pierwszy. 

Wbrew pozorom świnie są też bardzo czystymi zwierzętami – gdy tylko mają możliwość, nigdy nie załatwiają się w pobliżu miejsca gdzie śpią bądź jedzą.

Na inteligencję świń wpływ ma ich umiejętność szybkiego uczenia się, ciekawość
w stosunku do otoczenia i dobra pamięć długotrwała. Inteligencja przejawia się między innymi w kształtowaniu się zachowań społecznych w stadzie. Świnie potrafią tworzyć mocne więzy, uczą się przy tym zachowań innych osobników i wykorzystują tą wiedzę współzawodnicząc między sobą np. w walce o pokarm.  Zwierzęta te ciągle komunikują się ze sobą. 

Czy ta ciekawostka jest interesująca?
Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x