Strona główna » Czy komary gryzą?

Czy komary gryzą?

Czy komary kąsają? Komar czy komarzyca? Skąd tak dużo komarów? Dlaczego komary piją krew?

Komary w ostatnim czasie potrafią zepsuć niejeden letni wieczór. Ugryzienia po komarach swędzą jeszcze przez kilka dni po ukąszeniu. Tegoroczny wylęg komarów jest jednym z większych w ostatnich latach.

Jak kąsają komary i dlaczego?

Komarzyce kłują nas i wypijają naszą krew po kopulacji z komarem. Komarzyce wypijają krew i wydobywają z niej białko, które potrzebne jest do wytworzenia i złożenia jaj. Jaja komarzyc mogą czekać nawet kilka lat na wyklucie. Komarzyca w miejsce ukłucia wstrzykuje swoją ślinę, aby łatwiej było jej wysysać krew. Ślina powoduje, że krew nie krzepnie. Bąble powstające po ukłuciu i swędzenie spowodowane jest reakcją ludzkiego organizmu na uszkodzenia.

Złożone przez komarzyce jaja czekają nawet kilka lat na wyklucie. Gdy pogoda sprzyja (pojawiają się obfite deszcze) jaja komarzyc trafiają do zbiorników wodnych i tam przepoczwarzają się, by osiągnąć swój finalny stan.

W Polsce żyje 49 gatunków komarów, ale nie wszystkie zagrażają człowiekowi.

Samce komara odżywiają się nektarem kwiatów. Krew człowieka jest potrzebna samicom – znajdują w niej białka potrzebne do rozwoju jaj.

Źródło: https://www.medonet.pl/zdrowie,komary–ktore-mecza-nas-w-tym-roku-czekaly-kilka-lat–by-sie-wylegnac–dlaczego-,artykul,17451061.html?utm_source=l.facebook.com_viasg_medonet&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

Tagi:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *