Strona główna » Mars 2020. Łazik wylądował na Marsie.

Mars 2020. Łazik wylądował na Marsie.

Łazik Perseverance (Mars 2020) wylądował na Czerwonej Planecie 18 lutego 2021 roku (o godzinie 21:57 czasu polskiego) w pobliżu krateru Jezero. Pierwsze zdjęcie (foto) na samym dole.

Po ośmiu miesiącach lotu w kosmos łazik Mars Perseverance wylądował i rozpoczął swoją misję. To pierwszy poważny powrót NASA na Marsa od czasu wylądowania łazika Curiosity w 2011 roku.

Dotychczasowa podróż łazika.

Podróżując z prędkością 79 000 kilometrów na godzinę i pokonując około 174 miliony kilometrów, łazik Perseverance dotarł do celu. Zajęło mu to prawie osiem miesięcy.

Mars 2020 – bezzałogowa misja badawcza Marsa amerykańskiej agencji kosmicznej NASA rozpoczęta w lipcu 2020 roku. W skład bezzałogowej sondy weszły: moduł przelotowy, lądownik wraz z żurawiem oraz pojazdy marsjańskie: łazik Perseverance i helikopter Ingenuity.

Jaki jest cel misji Mars 2020? Co będzie robił łazik na Marsie?

Misja będzie poszukiwać śladów zamieszkania na Marsie w starożytnej przeszłości, a także będzie poszukiwać dowodów lub biosygnatur – dawnego życia drobnoustrojów i wody.
Wykonywanie pomiarów składu chemicznego i mineralnego powierzchni Marsa, a także temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i właściwości unoszącego się w atmosferze pyłu. Zebrane próbki powrócą na Ziemię i pomogą lepiej przygotować się do kolejnych misji, w tym również tych załogowych.
Marsjański łazik przetestuje także możliwość wyprodukowania czystego tlenu (O2) z marsjańskiego dwutlenku węgla (CO2).

Pierwsze zdjęcie wykonane przez łazik zaraz po lądowaniu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *