Strona z ciekawostkami. Fakty i mity. Czy wiesz, że? Pogromcy mitów.

Posiadanie psa wiąże się z dłuższym życiem, zwłaszcza po zawale serca, udarze

Czy posiadanie psa wpływa na zdrowie?

Posiadanie psa może wiązać się z dłuższym życiem i lepszymi wynikami sercowo-naczyniowymi, szczególnie w przypadku osób, które przeżyły zawał serca i udar, które żyją samotnie, zgodnie z nowym badaniem i oddzielną metaanalizą opublikowaną w  Circulation: Cardiovascular Quality and Outcome , czasopiśmie American Heart.

Naukowcy odkryli, że posiadanie psa wiąże się z dłuższym życiem, zwłaszcza wśród osób, które przeżyły zawał serca i udar. W porównaniu z osobami niebędącymi właścicielami. Właściciele psów doświadczyli 24% zmniejszonego ryzyka śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny i 65% zmniejszonego ryzyka śmiertelności po zawale serca. 

Naukowcy w badaniu porównali wyniki zdrowotne właścicieli psów i osób niebędących właścicielami po zawale serca lub udarze, korzystając z danych zdrowotnych dostarczonych przez Szwedzki Krajowy Rejestr Pacjentów. Badani pacjenci byli mieszkańcami Szwecji w wieku 40-85 lat, którzy doświadczyli zawału serca lub udaru niedokrwiennego w latach 2001-2012.

W porównaniu z osobami, które nie posiadały psa, naukowcy odkryli, że w przypadku właścicieli psów:

  • Ryzyko zgonu w przypadku samotnych chorych na zawał serca po hospitalizacji było o 33% niższe, a wśród osób mieszkających z partnerem lub dzieckiem o 15% niższe.
  • Ryzyko zgonu samotnych pacjentów z udarem po hospitalizacji było o 27% niższe io 12% niższe u osób mieszkających z partnerem lub dzieckiem.

Źródło: https://www.ishn.com/articles/111649-dog-ownership-associated-with-longer-life-especially-heart-attack-stroke-survivors

Czy ta ciekawostka jest interesująca?
Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x