Strona główna » Jak szybko rośnie bambus?

Jak szybko rośnie bambus?

Czy gołym okiem można zobaczyć jak rośnie drzewo? Niby nie. Chyba, że to coś je przypomina? Czy najszybciej rośnie bambus? Jaka jest najszybciej rosnąca roślina?

Bambusy należą do najszybciej rosnących roślin na świecie.

Jak wyglądają babusy?
Bambusy to trawy, rośliny należące do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Stąd ich wygląd – postać trzciny, źdźbła, ze zdrewniałą łodygą.

Bambus w ciągu doby może urosnąć aż o 1 metr. Światowy rekord szybkości wzrostu należy do gatunku Phyllostachys edulis [fot. 2], którego pęd może wydłużyć się o ponad 120 cm w ciągu 24 godzin.
W Polsce w warunkach domowych pęd bambusa może urosnąć aż o 30 cm w ciągu doby.

Bambusy są bardzo użytecznymi roślinami. Zarejestrowano ponad 1000 sposobów ich zastosowania. Wykorzystuje się je m.in. do produkcji tkanin i papieru, w budownictwie, meblarstwie, do produkcji żywności i paszy dla zwierząt. Rośliny te są potocznie nazywane są drewnem biednego człowieka, ponieważ wykorzystywane są niemal we wszystkich dziedzinach życia. W regionach wiejskich w tropikach, z bambusów robi się praktycznie wszystko, od wideł po trumny. Są jednymi z najbardziej wszechstronnych i wytrzymałych surowców (wytrzymałość tyczek bambusowych na naciąganie jest większa od stali).

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *